Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sabah namazı imsak girer girmez kılınabilir mi?

Ana Sayfa » Ramazan Ayı Özel » Sabah namazı imsak girer girmez kılınabilir mi?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Oruç,Namaz,İmsak,İftar gibi ramazan ayı ibadetleri ile alakalı da akla bir çok soru ve tedirginlikler geliyor.

Takvimlerde yazan imsak vakti, oruç tutmak isteyenler için yeme içmenin kesilip oruca başlama zamanını gösterdiği gibi, sabah namazının da girme vaktini bildirir. Bu vakit girdikten sonra sabah namazı da kılınabilir.

Buna göre Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanefilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafilere göre ise erken karanlık iken kılmak faziletlidir. Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa Hanefilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.

Sizler için Sabah namazını hemen ezan okunduktan sonra kılmak doğrumu dur ? Sorusuna en doğru ve en net cevabı araştırdık ve bulduk.

Sabah namazının vakti, fecr-i sâdığın doğmasından itibaren başlar. “Fecr-i sâdık”, güneşin önü sıra gelen, doğu ufkunda yayılarak tüm ufku kaplayan ve yaygın bir şekilde göğe yükselen ışıktır. “Fecr-i kâzib”e gelince buna itibar edilmez. Ki bu da güneşin önü sıra gelen ve fakat yayılmayan ince bir çizgi şeklinde göğe doğru yükselen ve yan taraflarında da karanlık bulunan ışıktır. Bu fecir, kara kurdun kuyruğuna benzer. Çünkü kara kurdun kuyruğunun alt tarafı beyaz olup bu beyazlığın iki tarafı siyahtır. Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder.

Malikiler dediler ki: Sabah namazının iki vakti vardır:

a. İhtiyarî vakit: Bu, fecr-i sadığın doğmasından itibaren başlar, açık bir aydınlığın meydana gelmesine kadar devam eder. Açık aydınlıktan maksat, tavansız olan bir yerde normal gözün yüzleri görebileceği ve seçebileceği bir aydınlıktır. Yine bu aydınlıkta da yıldızlar görünmezler.

b. Zarurî vakit: Bu da ihtiyarî vaktin ardı sıra başlayıp güneşin doğuşuna kadar devam eder. Bu, Malikilerin kuvvetli ve meşhur bir görüşüdür. Yine Malikilere göre sabah namazının zaruret vakti olmadığını söyleyenler de vardır. Ki, bu meşhur ve fakat kuvvetli olmayan bir görüştür. Birinci görüş daha kuvvetlidir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)

Ayrıca Yusuf Kavaklı sabah namazının vakti hakkında şöyle demiştir:

“Sabah namazının vakti imsak ile başlar, güneş doğduğunda biter. Fıkıh, ilmihal kitaplarında imsak vakti girdiğinde 10-15 dakika kadar beklenip, öyle namaz kılınmasının daha uygun olduğu geçmektedir. Ancak ezan okunmadı diye ezanı beklemek durumunda değiliz. Eğer istersek imsak girdiği gibi de kılabiliriz.”

Anlaşıldığı üzere sabah namazının vakti imsak ile başlar, güneşin doğmasıyla sona erer. Bu sebeple sabah namazı ezanı okunur okunmaz namaz kılınır.

 

Ekleyen :Erkan MercILesSTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sabah namazı imsak girer girmez kılınabilir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

*

Yapılan Yorumlar

paykasa kart al

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Sohbet

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Onlarca hipopotamın saldırısından böyle kurtuldu Amerika Garaj Fas Nane Çayı Nasıl Yapılır? Resimli Tarif Ödemek Badem

  FACEBOOK'TA BİZ

  Kelebek Script

  Hoşgeldiniz

  Kelebek Portal - Tüm Hakları Saklıdır