Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Rusya, IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürüldüğünü teyit edemiyor

Ana Sayfa » Haberler » Güncel Haber » Rusya, IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürüldüğünü teyit edemiyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin, Rus güçlerinin Suriye’de 28 Mayıs’ta düzenlediği bir hava saldırısında öldürülmüş olabileceğini açıkladı.

16 Haziran’da yapılan, Savunma Bakanlığı’nın ilk açıklamasını takiben ilerleyen saatlerde Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Bağdadi’nin öldüğüne dair ellerinde yüzde 100 kesin bir bilgi olmadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuyla ilgili bir açıklama yapmazken Kremlin, Putin’in Savunma Bakanlığı’ndan düzenli bir şekilde bilgi aldığını belirtti.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mayıs ayı sonlarında IŞİD liderlerinin Rakka’nın güneyindeki dış mahallelerin birinde toplantı yaptığı yönünde istihbarat alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu bilginin doğruluğu araştırılırken, toplantının militanların Rakka’yı ‘güney koridoru’ üzerinden terk edebilecekleri olası yolların değerlendirilmesi için düzenlendiği ihtimali gündeme geldi” denildi.

IŞİD’İN LİDERİ EL-BAĞDADİ’NİN YÜKSELİŞİ

Elde edilen bilgilere göre toplantıya Bağdadi’nin de katıldığı ifade edildi. Ancak Bakanlık, bu bilgiyi teyit etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca, Su-35 ve Su-34 savaş uçaklarıyla düzenlenen saldırıda IŞİD askeri konseyi olarak bilinen grubun üyeleri olan en üst düzey komutanların yanı sıra 30 orta rütbeli yöneticisi ile onları koruyan 300 kadar militanın da öldürülmüş olabileceğini belirtti.

IŞİD liderinin bir süredir nerede olduğu bilinmiyordu. Ancak Bağdadi’nin Ekim 2016’da Irak ordusu ve Şii milisler ile peşmerge güçlerinin Musul’u IŞİD’den geri almak amacıyla başlattığı operasyon öncesinde bu kentte olduğu düşünülüyordu.

sizlere kelebektr.org farkıyla sunulmuştur

Rusya, IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürüldüğünü teyit edemiyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

*

Yapılan Yorumlar

paykasa kart al
 • Sohbet

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Yeni Akit’e hiç beklemediği 2 isimden taziye mesajı Cilt kötüleştiren hatalar… Turşucu Kavun Ayakkabı Sonbahar/Kış 2013-2014 Trendleri ABD Büyükelçisi Bass’in tutuklanması için suç duyurusu

  FACEBOOK'TA BİZ

  Kelebek Script

  Hoşgeldiniz

  Kelebek Portal - Tüm Hakları Saklıdır