Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ramazanda tercih edebileceğiniz hurma ve çeşitleri!

Ana Sayfa » Ramazan Ayı Özel » Ramazanda tercih edebileceğiniz hurma ve çeşitleri!

Türkiye’de Ramazan’dan Ramazan’a sadece iftarlık çeşni olarak kullanılsa da Hurma, her derde deva bir nimet. Cuma Namazında Kudüs imamlar Müslümanlara önemli bir çağrı yaptı.

İşte o çağrı…

“İsrail hurması yemeyin”

Bilinçli Müslümanlar İsrail’e karşı başlattıkları boykot çağrısına yeni bir ürün daha eklediler. Boykot duyarlılığı olan Müslümanlar, özellikle bilinçsiz tacirler tarafından İslam ülkelerine pazarlanan İsrail hurmalarının alınmaması çağrısında bulundu.

Kudüs mescid imamlarının Cuma namazlarında “İsrail hurması yemeyin” çağrısı nihayet yankı buldu. Güney Afrika İslam Davaları Meclisi sözcülerinden Nebeviye Malik, bütün dünya Müslümanlarını İsrail mallarını almamaya, özellikle de Ramazan ayı dolayısıyla İsrail hurması almamaya davet etti.

Malik, “Ramazan ayı, Müslümanların en çok dikkat etmesi gerektiği aydır. Bu yüzden Müslümanlar için çok önemli olan hurma konusunda da dikkat edilmelidir. Çünkü İsrail piyasaya hurma sokmuştur. Müslümanlar bütün hurmaların Suudi Arabistan’dan geldiğini düşünüyorlar. Bu büyük bir yanılgıdır. Bu yüzden hurma alırken etiketleri iyice okuyup almakta fayda var” şeklinde konuştu.

İsrail hurması nasıl anlaşılır?

Hurma satıcısına hissettirmeden ‘İsrail hurması iyi olurmuş var mı? diye sorarak satıcıdan bilgi alınabildiği gibi

– Hurma paketlerde İsrail ya da Batı Yakası yazar.

– Paket barkodları 729 ile başlar

Peki, diğer hurma çeşitlerini hangileri, hurma çeşitleri ve özellikleri neler?

MAKTUM

Büyük, kızıl-kahverengi, ince kabuklu, yumuşak, unlu, orta-tatlılıkta bu hurma türü neme dirençlidir. Yetişme yeri Irak’tır.

MABROOM

Bu hurma türü Suudi Arabistan’da yetişir. Yumuşak kuru meyveler Medine’ye özgüdür.

AJVA

Bu yumuşak ve kuru çeşitli hurma Suudi Arabistan’a özgüdür. Medine’de yetişir.

HALAVİ

Irak’tan gelen bu hurma çeşidi, orta boylu, ince uzun, yumuşak ve aşırı tatlıdır. Halavi hurmaları tatlı ve açık kehribar renginde olup her birinde uzun ince tek bir çekirdek bulunur.

BAL HURMASI

Bu hurma çeşidi yumuşak, kremalı görünen ve tatlıdır. Özellikle tatlı tarifleri için idealdir. Yetişme yeri İran.

KRALİÇE

ABD California Indio’da Deval Ailesi tarafından Deglet Noor tohumundan elde edilmiştir. Noor’dan daha büyük, daha yumuşak ve daha tatlıdır. Genelde üst yarısı açık renkli ve altı da kahverengidir. Meyvesi uzun ince, yumuşak ve kremalıdır. Kraliçe hurmaları diğer hurmalar kadar tatlı değildirler.

DAGLET NOOR

Bu Cezayir ve Tunus’un en bilinen hurmasıdır. Yarı kuru ve sakızlı hurma diğer türler kadar tatlı değildir. Özellikle kurabiye ve pasta yapımında kullanılır. Atıştırmalar için idealdir.

DAYRİ (MANASTIR HURMASI)

Irak’tan bir hurma çeşidi. Kuru, uzun, ince, nispeten büyük, neredeyse siyah ve yumuşak meyveleri vardır.

BARHİ

Irak’tan Barhi, tüm hurmalar içerisinde en tatlı ve en yumuşak olandır. Meyve neredeyse silindir şeklindedir ve rengi olgunlaştıkça açık kehribardan koyu kahverengiye kadar değişir. Etli meyvesi ve hoş kokusuyla birinci sınıf hurmalardan dır.

EMİR HAC

Meyve yarı-tatlı ve yumuşaktır. İnce bir kabuğu ve kalın etlidir. Büyük çekirdeklidir. Misafir hurması diye de adlandırılır. Irak’ta yetişir.

 

Ekleyen :Erkan MercILesSTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ramazanda tercih edebileceğiniz hurma ve çeşitleri! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

*

Yapılan Yorumlar

paykasa kart al

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Sohbet

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Saç bakımı ile ilgili önemli tüyolar CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul’da nasıl karşılanacak? O hançere paha biçilemedi Bilardo Asansörde sıkışan adam ezilerek can verdi PKK’lı teröristler, evinden kaçırdıkları köylüyü öldürdü!

  FACEBOOK'TA BİZ

  Kelebek Script

  Hoşgeldiniz

  Kelebek Portal - Tüm Hakları Saklıdır