Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Badem Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi

Ana Sayfa » Sağlık » Badem Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi

Nemours Vakfı’na göre, badem dahil olmak üzere tüm kuruyemişler, fıstıktan sonra ölümcül reaksiyona yol açabilen en tehlikeli gıda alerjenlerindir. Badem alerjisi belirtileri ve tedavisi makalemizde bu yemiş alerjisi hakkında bilgiler verdik.
Tüm reaksiyonlar ölüme neden olacak kadar şiddetli değildir, fakat badem alerjisi olan kişilerde hafiften, ciddi semtomplara kadar çeşitli belirtiler görülür.
Badem alerjisinin bilinen bir tedavisi yoktur. Şayet bademe karşı alerjiniz varsa, her an bir alerjik reaksiyonla karşılaşma riskiniz bulunduğundan, diğer kuruyemişleri tüketirken de dikkatli olmalısınız.

Bazı kişilerde hafif derecede badem alerjisi görülür. Bu durum çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Hafif badem alerjisi arasından hırıltı ve nefes almakta zorluk gibi solunum semptomları bulunmaktadır. Bulantı, ishal ve kusma gibi gastrointestinal belirtiler de hafif badem alerjisinde ortaya çıkabilir. Yine, ağız çevresinde karıncalanma, kaşıntılı deri döküntüleri, kurdeşen de tipik badem alerjisi semptomlarındandır. Tüketilen badem miktarı reaksiyonun şiddetini ve ne kadar çok belirti vereceğini de etkileyebilir .
Bademe alerjisi olup, ilk kez badem yiyen kişilerde alerji hafif seyredip, zamanla şiddetlenebilir.

Uzmanlara göre bademe alerjisi olan kişilerde istisnai olarak laringospazm gelişebilir. Laringospazmgırtlakta kontrolsüz/istemsiz kas kasılmasıdır.
Badem yenildiğinde boğazda şişme meydana gelir, ses telleri de şişer ve kişi nefes alamaz, şayet acil tıbbi yardım yapılmazsa, ölümle bile sonuçlanabilir.

En yaygın görülen badem alerjisi belirtileri şunlardır

(Şiddetli durumda) anafilaktik Astım Solunum güçlüğü İshal Kurdeşen Kaşıntı Düşük kan basıncı Bulantı Mide krampı Ağız ve boğaz çevresinde karıncalanma, şişme Kusma Hırıltı

Teşhis ve tedavi
Badem alerjisi, deri testi ile saptanabilir. Test esnasında badem
içeren bir şey yemeniz bildirilebilir, şayet bademe alerjiniz varsa, en geç 10-15 dakika içinde doktorunuz belirtileri tespit edecektir ve alerjinin şiddetine göre size ilaç tedavisi uygulayabilir, yahut ilaca gerek kalmadan, badem ve türevlerinden uzak durarak, tedavi gerektirmeden badem alerjisinden sakınabilirsiniz. Bademe alerjiniz varsa badem yağı, bademden yapılmış şampuanlar, cilt kremleri, saç bakım ürünleri tüm bunlardan uzak durmalısınız.

sizlere kelebektr.org farkıyla sunulmuştur

Badem Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

*

Yapılan Yorumlar

paykasa kart al
 • Sohbet

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Irak referandumuna saatler kala! İran Erbil’e hava sahasını kapattı İplikçi Zayıflama İçeceği Kahvehanede bayıldı, arkadaşları oyuna devam etti Bulgaristan’da Türkler sokağa çıkmaya korkuyor Vatanım Sensin 26. Bölüm Fragmanı izle

  FACEBOOK'TA BİZ

  Kelebek Script

  Hoşgeldiniz

  Kelebek Portal - Tüm Hakları Saklıdır